Antakya HATMEK konferans salonunda yapılan Almanca ve İngilizce seviye tespit sınavlarına yüzlerce aday katıldı. Adaylar sabah erken saatlerde sınavın yapılacağı yere geldi. Adaylar, ilk oturumda Almanca, ikinci oturumda ise İngilizceden sınav oldu.

Her iki sınav da tamamen şeffaf ve güvenilir bir ortamda yapıldı. Sınav kitapçıkları kapalı zarflarda adayların önünde açıldı. A2 ve B1 seviyelerinde yapılan sınavlarda adaylar başarılı olabilmek için her bir oturumda 90 dakika boyunca ter döktü.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın kentteki istihdam sorununa çözüm üretmek amacıyla hayata geçirdiği projenin sınavlarında ter döken adaylar sınav çıkışında kendilerine sunulan imkandan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Aralarında makine ve bilgisayar mühendislerinin de olduğu adaylar uzun süredir iş bulamadıkları için bu fırsatı değerlendirdiklerini dile getirdi.

Makine mühendisliğinden yeni mezun olduğunu ve iş bulamadığını söyleyen İlayda Sakar, “İş birliğini Twitter’da gördüm ve hemen başvurdum. İşsizliğin çok fazla olduğu bu dönemde yeni mezunlar olarak hiç iş bulamıyoruz. Böyle bir fırsat önümüze geldiği için Başkanımız Lütfü Savaş’a çok teşekkür ederim” dedi.

Bilgisayar mühendisi Meryem Köse de kendilerine verilen fırsattan dolayı yetkililere teşekkür etti.