İstanbul Valisi Davut Gül, Sabah yazarı İsa Tatlıcan'a konuştu.

"Türkiye'deki kurallara uygun bir yaşam tarzı istiyoruz"

Yabancıları kendi içerisinde birkaç bölüme ayırmak gerektiğini söyleyen Gül, şunları söyledi:

"Turist olarak seyahat edenler. Öğrenim için gelenler. İkamet izni alıp ticaret yapanlar. İç savaş nedeniyle sığınmacı statüsünde olanlar. Bir de kaçak yollarla gelmiş kayıt dışı yabancılar var.

Düzensiz kayıt dışı göç konusunda 7/24 uygulamalar yapılıyor. Şöyle bir kararlılığımız var. Kayıt dışı yabancıyı tespit ettiğimizde sınır dışı ediyoruz. Birincisi İstanbul'da kayıt dışı hiçbir yabancının yaşamasına müsaade etmeyeceğiz. İkincisi de önemli. İstanbul'da Türkiye'deki kurallara ve İstanbul'daki şehir kültürüne uygun bir yaşam tarzı istiyoruz. İstanbullu evde yaşıyorsa yabancı da evde yaşayacak. İşyerlerinin içerisinde 10-20 yabancının birlikte yaşamasına izin vermeyeceğiz. Tabelalarla ilgili hassasiyetimiz devam edecek. Yabancıların vergilendirmede kayıt dışı ticaret yapmasına, rekabet koşullarını çiğnemesine izin vermeyeceğiz. Bu kurala uymayanlara müsaade etmeyeceğiz.

"Kayıt dışı olanları sınır dışı edeceğiz"

Özetle, Türkiye Cumhuriyeti'nde izinli olarak yaşayan herkes, vatandaşlarımızın uyduğu bütün kurallara uyacak. Kayıt dışı olanları da sınır dışı edeceğiz."